Du är här

annons
annons

Semester 2012 - så får vi ihop det!

Publicerad 2012-05-27

”När har ni semester i sommar?” och ”Hur länge är barnen lediga?” är vanliga frågor så här inför sommaren. En del föräldrar känner sig stressade över att barnen inte får vara hemma lika länge som kompisarna då det helt enkelt inte går ihop med hushållskassan. Andra har fått nytt jobb och har därmed inte hunnit jobba in någon semester eller råd att ta den, så hur löser man det då?

Pusslande med föräldradagar och överlappande semesterveckor är lösningen om man vill låta barnen vara lediga länge från förskola eller fritids i sommar. Vi har frågat föräldrarna runt om i vårt avlånga land hur de gör med ledigheten tillsammans med barnen i sommar.

Så här svarar föräldrarna på vår Facebook sida på frågorna:

Hur ser er semester ut i år, hur många veckor tar ni tillsammans i sommar? Och är det viktigt för er att barnen är lediga längre än 4 veckor från förskola och fritids?

Mamma Madelen: "Semester 10 dagar nu den 31 maj - 10 juni. Sedan har jag och mannen 4 veckor ihop, 26, 27, 28 och 29 och därefter tar jag föräldraledighet vecka 30 och 31. Så hon blir hemma 6 veckor på raken. Sen tar nog mannen föräldraledigt i augusti 2 veckor. 1 vecka spenderar vi på Kreta och resten vilar vi hemma."

Mamma Isabella: "Min lilla 4 åriga kille älskar dagis han har många kompisar där, jag kommer att vara mamma ledig, men han kommer inta att vara ledig utan han ska gå 15 timmar per vecka, hela sommaren. Jag anser att han behöver det, det är roligare att umgås med kompisar än att hänga med mamma och bebis hela tiden."

Mamma Linda: "Isabella - måste bara fråga. Är inte kompisarna lediga i sommar? Alla är olika och tur är väl det men jag anser att barn behöver semester och uppehåll från vardagen precis som vi vuxna! Är själv hemma med två killar, 2 och 3 år, har haft båda hemma hela tiden, tror den store har gillat att vara hemma med mig och sin lillebror. Varför gå iväg med honom när jag ändå är hemma med lillebror. Förr var mammorna hemma till barnen började skolan, tyvärr ser det ju inte ut så längre. Men som sagt, det är upp till var och en! Jag älskar och vara med mina barn och tänker ta vara på varenda minut. För tiden går alldeles för fort och de blir stora snabbare än vad man kan fatta!"

Mamma Johanna: "Mina barn kommer få 6 veckor ledigt, 1 vecka med mormor och morfar, 1 vecka själva med pappa och sen har vi 4 veckor allihop tillsammans!"

"Ge alla föräldrar en extra semestervecka"

Mamma Linda: "Är själv föräldraledig så för dottern blir det 10 veckors lov eftersom hon går under allmän förskola. Men jag har diskuterat med kompisar att så länge man har barn under 7 år borde man få en extra semestervecka så man kan vara hemma under sommaren t ex. Varför ska man ha den när man fyller 40? Det är ju nu man behöver den? Ge småbarnsföräldrarna möjlighet till att umgås med sina barn så slipper vi Eva Rusz debatter!"

Mamma Carola: "Maken har 1 vecka semester i sommar - nu är minsta snart 7, men jag har aldrig haft semester i hela mitt liv! Eftersom jag är "timmas" så har jag mest jobb under sommaren och så har det alltid varit - vi har dock sällan haft barnomsorg under sommaren ändå utan barnen har alltid fått vara hemma - nu är de större så stora att de kan ta hand om den yngsta när vi jobbar."

Mamma Linda: "Jag har 5 veckor, sambon 4 och tillsammans får vi 3. Vi prioriterar att barnen får så lång ledighet som vi kan men också att vi minst har 3 veckor ihop. Jag förstår inte de som lämnar på förskola på sommaren när de är föräldralediga med bebis?"

Mamma Elin: "Våra barn är lediga från skola/dagis från avslutning till skolstart och har alltid varit. Med mellandottern så var jag och min man föräldralediga parallellt hela hennes första år så vi fick hela den sommaren tillsammans. Och nu med minstingen så är min man föräldraledig mars-september så det blir ännu en sommar tillsammans hela familjen."

"Det värsta är när ordinarie förskolan stänger"

Mamma Sara: "Vi har 3 veckor tillsammans alla fyra, veckan innan har jag och barnen ledigt och veckan efter min man och barnen. Det värsta tycker jag är när den ordinarie förskolan stänger och man tvingas lämna sina barn i en ny miljö, med främmande personal och barn, jag har sådan ångest inför detta, då vi förra året lyckades vara lediga den perioden."

Mamma Martina: "Jag tycker att det är viktigt att barnen också får semester, men samtidigt förstår jag dem som inte har något annat val än att låta dem vara mycket på fritids eller förskola. Tyvärr gör det att vi oftast inte får så många veckor tillsammans."

Mamma Marie: "Min sambo har nytt jobb så han är inte ledig och jag har ingen semester heller men jag jobbar natt så vi behöver inte ha barnen på dagis. Men vi ska ta en helg ihop och hitta på något roligt med barnen."

Blivande mamman Emelie: "Just denna sommar är lyx för oss, vi väntar barn om några dagar så jag är mamma ledig i sommar och min sambo har jobbat ihop 9 veckor semester som vi ska tillbringa i vårt nyinköpta hus och med vår första lilla bebis."

Läs fortsättningen på vår Facebook sida; 20:e maj, hur ser er semester ut i år?
facebook.com/alltforforaldrar

Diskutera!

Hur ser din semester ut i år? Diskutera i vårt forum! Inte medlem ännu? Välkommen att bli det här!